Mata kwarcowa czy korek?

Mata kwarcowa czy korek?

Mata kwarcowa czy korek – który podkład pod panele wybrać?

Wybierając odpowiednie panele podłogowe zwracamy uwagę na szereg aspektów. Sen z powieki spędza nam m.in. ich wytrzymałość, odporność na czynniki zewnętrzne, czy też walory estetyczne. Często jednak zapominamy o tym, co znajduje się pod nimi. Podkłady o których mowa mogą wpłynąć na znaczne wydłużenie żywotności podłogi i poprawić szereg parametrów konkretnych typów paneli. Przyjrzyjmy się więc dwóm najpopularniejszym z nich – matom wykonanym z kwarcu oraz z korka.

Mata kwarcowa

Za jedną z jej podstawowych zalet uznaje się świetną izolacje akustyczną. Wysoka skuteczność tłumienia fal dźwiękowych może okazać się nieoceniona przy próbie zniwelowania uporczywego pogłosu powstałego w trakcie chodzenia po panelach laminowanych. Jest więc idealna do wyciszeń.

Podkłady o tym charakterze są jednak przede wszystkim stosowane w podłogach ogrzewanych. Maty kwarcowe posiadają bowiem bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a co za tym idzie ich opór cieplny znajduje się na niewielkim poziomie. Zapewniają więc dobrą wydajność systemu grzewczego.

Dzięki wysokiej gęstości są zaś bardzo wytrzymałe i odporne na obciążenia. Ten współczynnik jest na tyle wysoki, iż podczas zmiany paneli nie ma konieczności wymiany maty kwarcowej na nową. Przy jej kładzeniu nie trzeba się natomiast martwić o folię paraizolacyjną, gdyż jest ona w nią wbudowana.

Mata korkowa

Jest to typ podkładu panelowego do którego produkcji wykorzystano wyłącznie materiały naturalne. Mowa tutaj o korze z dębu korkowego, która zapewnia takim matom bardzo dużą elastyczność. W związku z tym, nie ulega ona trwałym zniekształceniom, które mogłyby powstać pod naporem mebli.

Materiał w postaci korka zapewnia też skuteczne tłumienie dźwięków. Mata o takich cechach ma więc bardzo dobre właściwości akustyczne. Za jej sprawą po pomieszczeniach nie roznosi się pogłos w postaci echa, zaś po powierzchni podłogi nie przenoszą się drgania mogące źle wpłynąć na panele.

Korek to także gwarancja wysokiej izolacji termicznej w szerokim zakresie temperatur. Stabilizacja pod względem ciepła wpływa również na automatyczne normowanie wilgotności powietrza. Wpływa to bardzo korzystnie na pochłanianie wilgoci, a co za tym idzie, jest on odporny na pleśń oraz grzyby.